Primi Dolmayana Emeklilik Umudu

Hükümet, prim günü eksik olanlara yesil isik yakti. Çalisma Bakani Çelik talimat verdi. Eksik primi olana borçlanma imkâni gelebilir.

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, emeklilikte yasini dolduran ancak prim gün sayisini dolduramayanlar için ilk somut adimi atti. Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Faruk Çelik, hizmet borçlanmasi anlamina gelen talebi degerlendirmek üzere ilgili birime talimat verdi. Eksik primi olanlara borçlanma imkâni getirilmesi öngörülüyor.

100 BIN KISI

Emeklilikte yasa 500 bin, prim günü sartina da 100 bin kisi takilmis durumda. Yas konusunda düzenlemeye sicak bakmayan hükümet, prim günü eksik olanlara yesil isik yakti. Muhalefet partileri de bu konuda gelen talepleri Bakan Çelik'e ileterek bir adim atilmasini istedi. Bakan Çelik, bu konuda gerçekten magdur olan bir kesim oldugunu belirterek, bu makul talebi degerlendireceklerini bildirdi.

4C NETLESMEDI

Çelik, dün TISK yönetim kurulunu kabulünde 4C kapsamindaki çalisanlarin durumuna iliskin sorulari da yanitladi. Maliye Bakani Mehmet Simsek, 4C'lerin kadroya alinmasina dönük çalisma olmadigini açiklarken, Bakan Çelik "Bu konuda toplu sözlesme masasinda bir çalisma yapildi. Ancak henüz bu netlesmedi" diye konustu.

 

DİĞER BAŞLIKLAR